N11 Mağaza Komisyon Oranları

webotion

N11, e-ticaret siteleri içerisinde önemli bir yere sahip olan ve pazaryeri niteliğinde işleyen web sitelerinden biridir. N11 pazaryerini Trendyol ya da Hepsiburada gibi benzer şekilde hizmet veren platformlardan ayıran en önemli özelliği, kendilerine ait stok ya da deposundan ürün satışı yapmamasıdır. N11, özellikle de elektronik ve süpermarket kategorilerinde müşterilerine oldukça avantajlı fiyatlar sunmaktadır.

N11, bünyesinde bulunan binlerce mağaza ile Türkiye’nin en popüler pazaryerlerinden biridir. N11 online pazaryerinde bir e-ticaret mağazası açmak ve satışa başlamak için bilmeniz gereken önemli noktalardan biri, komisyon ücretleridir. Özellikle N11 mağazanızdaki ürünlerinizi fiyatlandırmadan önce n11 komisyon ücretlerinin ne kadar olduğunu öğrenmeniz çok önemlidir. Aksi takdirde mağazanızın kar oranının düşmesine sebep olabilir veya ürünlerinizi çok yüksek fiyatlar ile satışa sunabilirsiniz. Peki, N11 komisyon oranları nelerdir?

N11 Mağazası Açmak Ücretli Mi?

N11 mağazası açmak ücretli değildir. Şirket sahibi olan herkesin n11 üzerinden ücretsiz olarak  mağaza açarak satış yapma imkanı vardır. N11 sizden sattığınız ürünün kategorisine göre komisyon, hizmet bedeli ve eğer verirseniz reklam ücreti alır. Ayrıca n11 kargo anlaşmasını kabul ettiğinizde, n11’in anlaşmalı olduğu kargo firmalarının ücretlerine göre de kargo ücretini toplu olarak sizden almaktadır.

N11 Komisyon Oranları

N11 pazaryerindeki komisyon oranları, ürün satışının gerçekleştiği kategoriye göre farklılık göstermektedir. Genel olarak  kategoriler üzerinde incelendiğinde, N11 komisyon oranları şu şekildedir;

KategoriKomisyon Oranı
Anne ve Bebek Ürünleri%14 ila %20 arasında değişiklik gösterir.
Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünleri%14 ila %15 arasında değişiklik gösterir.
Elektronik Ürün ve Aksesuarlar%5 ila %10 arasında değişiklik gösterir.
Mücevher ve Saat Ürünleri%5 ila %20 arasında değişiklik gösterir.
Kitap, Müzik, Film ve Oyun Önerileri%4 ila %15 arasında değişiklik gösterir.
Otomotiv ve Motosiklet Ürünleri%5 ila %11 arasında değişiklik gösterir.
Spor ve Outdoor Ürünleri%6 ila %15 arasında değişiklik gösterir.
Giyim & Ayakkabı%17-%20 arasında değişiklik gösterir.
Ev & Yaşam%10-%25 arasında değişiklik gösterir.

N11 Komisyon Kesintisi Nasıl Tahsil Edilir? Vade Süresi Nedir?

N11’de satış yapan e-ticaret mağazaları, tamamlanan her sipariş için N11 tarafından belirlenmiş olan orandaki komisyonu ödemekle yükümlüdürler. Müşterinin yaptığı alışveriş sürecinin tamamlanmasını takip eden 7 gün içerisinde, belirlenen komisyon kesintisi yapılır ve ilgili mağazanın banka hesabına ödeme gerçekleştirilir.

N11 Mağaza Vergi Süreci

Online pazaryerleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olan N11’de satış yapmaya başladığınızda, Türkiye Cumhuriyeti vergi sistemi ve vergi uygulamalarına göre vergi mükellefi olmaya başlarsınız. Bu platform üzerinde resmi bir şirket olarak satış yaptığınız için sattığınız ürünlerin faturasını keserek, vergilerini ödemeniz gerekmektedir.