Amazon Türkiye Komisyon Oranları

webotion

E-ticaret dünyasında daha çok müşteriye ulaşarak markanızı ve ürünlerinizi tanıtmanın, satışlarınızı artırabilmenin en kolay ve hızlı yolu, online pazaryeri platformlarında satış yapmaktır. Ne kadar çok pazaryerinde mağaza açarsanız, o kadar çok müşteri kitlesine ulaşma ve daha çok ürün satma fırsatınına sahip olursunuz.

Dünyanın e-ticaret lideri olan Amazon , amazon.com.tr ile geçen yıl Türkiye pazarına girerek, ürünlerinizi sergileyebileceğiniz bir pazaryeri alternatifi daha sundu. Amazon Türkiye henüz diğer pazaryerleri kadar çok ziyaretçi trafiği almasa da hem prestij hem de görünürlüğü artırmak için burada bir mağaza açarak ürünlerinizi listelemeniz oldukça önemlidir. Tabii bu hizmetler, satış komisyonu adı verilen belirli bedeller karşılığında sunulur. Peki Amazon Türkiye komisyon oranları neler?

Amazon’da Satış Ücret Çizelgesi

Amazon, aşağıda belirtilen geçerli ücretler ya da Amazon tarafından size bildirilmiş olan her türlü ücret (Amazon’un bazı zamanlarda sunabileceği promosyonlu ücretler gibi) oranında (hangisi daha düşükse) kesinti yapar.

Eğer doğru satış komisyonu ödediğinizden emin olmak isterseniz, ürünlerinizi web sitesinde listelerken kategorileri mümkün olduğunca doğru seçmelisiniz.

Amazon Türkiye Satış Komisyon Oranları

Amazon.com.tr ücret yapısında iki ana bileşen bulunur. Bunlar; Aylık Abonelik Ücreti + Satış Komisyonu şeklindedir. Her ne kadar Amazon Türkiye’de aylık sabit bir ücret ya da ürün listeleme ücreti ödemeniz gerekmese de Amazon Türkiye her satışta sizden belli miktarda bir komisyon alır. Amazon Türkiye’nin satılan ürün başına kategorilere göre değişen komisyon oranları ise şu şekildedir:

KategoriKomisyon Oranı
Fotoğraf Makinesi6%
Cep Telefonu6%
Giyim10%
Bilgisayar6%
Elektronik6%
Elektronik Aksesuarlar10%
Kişisel Bakım Cihazları10%
Yapı Market10%
Mutfak Eşyaları10%
Dekorasyon10%
Mutfak (Küçük Ev Aletleri)6%
Oyuncaklar ve Oyunlar10%
Kitaplar10%
Bebek Ürünleri (Giyim hariç)10%
Ofis Ürünleri10%
Spor10%
Ayakkabılar10%
Kol Çantaları10%
Ayakkabı Aksesuarları10%

Amazon Türkiye Abonelik Ücreti Nedir?

Amazon Türkiye’de satış yapabilmek için aylık 99 ₺ + KDV sabit dükkan ücreti ödemeniz gerekiyor. Fakat Amazon Türkiye açıldığı 2018 yılından bu yana, Türkiye’ye giriş kampanyası adı altında satıcılardan sabit bir mağaza ücreti almıyor. Bu da şu anda Amazon Türkiye’ye kayıt olarak ücretsiz satış yapmaya başlayabileceğiniz anlamına geliyor.

Amazon Türkiye’de satış yapabilmek için sabit ücret ödemeseniz bile bir şirket sahibi olmanız gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Ayrıca Amazon Türkiye’de satıcılardan herhangi bir ürün listeleme ücreti de alınmıyor.